Be all you can be!

We are very proud of the relationship we have with our Governing Body and so grateful to them for the amazing job they do and the difference they make to our school. 

Mr C. Taylor - Chair of Governors/Community Governor

Mrs N. Clarkson - Vice Chair of Governors/Parent Governor

Mr J. Austwick - Parent Governor

Mrs S. Henry - Parent Governor

Mr J. White - Parent Governor

Mrs V. Crockett - Parent Governor

Mrs P. Hepburn - Community Governor

Mrs J. Stedeford - Community Governor

Miss F. Weddle - Community Governor

Mr A. Drummond - Staff Governor/Deputy Headteacher

Mrs S. Holmes - Staff Governor/Pastoral Manager

Mrs H. Slack - Staff Governor/Headteacher

Mrs J. Cowles - Clerk

 

Our Chair of Governors can be contacted using the main school address.

Twickenham Primary School – Governor details as at 23.10.19

Agreed by Board that there will be: 4 Parent, 3 Staff, 6 Co-opted Governors

GOVERNOR INFORMATION – 2019/2020

 

GOVERNOR NAME

CATEGORY

          COMMITTEE

 

 

Election & Re-Election

Mrs Valerie Crockett

Parent

          Finance, Staffing & Buildings and Curriculum & Standards committee

 

 

22nd October 2023

Miss Siobhan Henry

 

Parent

·        

          Curriculum & Standards committee

·         Pupil Premium Governor

 

 

 

Elected 6th November 2018

Ends 5th November 2022

Mr James White

Member

 

 

 

 

Mr Julian Austwick

 

Parent

·     

         Curriculum & Standards committee – committee Chair

·        Curriculum & Standards Governor – SIP overview

·         HT Appraisal governor as chair of committee

 

 

Elected 6th November 2018

Ends 5th November 2022

Mrs Nicola Clarkson

Parent

·       

       

         Vice Chair of Governors

·         Curriculum & Standards committee

·         Finance, Staffing & Building – committee Chair

·         HT Appraisal governor as chair of committee

·         Safeguarding governor

 

 

 

Elected 19th October 2016 

Ends 18th October 2020

Mrs Jacqueline Stedeford

Co-opted

Governor

·     

          Finance, Staffing & Buildings

 

 

 

 

Appointed 1st January 2018

Ends 31st December 2021

Mr Carl Taylor

 

Co-opted Governor

·        

     

         Chair of Governors

·         Finance, Staffing & Buildings

·         HT Appraisal governor as Chair of Governors

·         Safeguarding governor

·         Health & Safety Governor

 

 

 

Re-appointed 1st January 2019 

Ends 31st December 2022

 

Miss Fleur Weddle

(SEND governor)

Co-opted Governor

·        

         Curriculum & Standards committee

·         SEND Governor

 

 

 

Appointed 1st January 2018

Ends 31st December 2021

Mrs Pamela Hepburn

 

Co-opted Governor

·         Finance, Staffing & Buildings

 

 

Appointed 1st January 2018

Ends 31st December 2021

Mrs Susan  Holmes

 Staff

 Non-Teaching

·         Curriculum & Standards committee

 

 

 

 

Elected 16th March 2018

Ends 15th March 2022

Mrs Helen Slack

  Staff

·        

         Curriculum & Standard committee

·         Finance, Staffing & Buildings

 

 

 

On-going whilst in post as Headteacher

Mr Andrew Drummond

  Staff

·        

         Curriculum & Standard committee

·         Finance, Staffing & Buildings

 

 

 

Elected 7th March 2018

Ends 6th March.2022

The Governing Body Register of Interests can be downloaded below:

Name
 SIPS Register of Interests Sep19.docxDownload
Showing 1-1 of 1